Dhunë në familje, Arrestohen 3 persona në Lushnje.

Dhunë në familjeDhuna në familje vazhdon të jetë një problem tepër shqetësues për familjet dhe shoqërinë shqiptare.
Edhe pse jan ndërrmarë një numër i pafund fushatash ndërgjegjësimi dhe sensibilizimi në rang kombëtar, ende familja shqiptare vuan dhunën e cila ndikohet nga faktorë të ndryshëm ekonomiko-social.
Në rrethin e Lushnjes vetëm për datën 5.03.2017 janë arrestuar 3 persona nën akuzën e dhunës në familje.
Më poshtë ju përcjellim komunikatën e plotë të Policisë së Shtetit.
Lushnje.
Ushtron dhunë fizike e psikologjike ndaj nënës dhe motrave  tij, arrestohet  
flagrancë nga policia. 
Gjithashtu u arrestuan  flagrancë atë e bir pasi ushtruan dhunë fizike e psikologjike 
ndaj njëri tjetrit. 
Specialistët për Hetimin e Krimeve  Komisariatin e Policisë Lushnje, arrestuan  
flagrancë shtetasin: 
-I.A. 19 vjeç, banues  fshatin Kamçisht, Lushnje. 
Arrestimi i këtij shtetasi u  pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj 
nënës dhe motrave  tij, shtetaseve H.A, 54 vjeçe; O.A, 27 vjeçe dhe F.A, 23 vjeçe, si 
dhe ka thyer xhamat e dritareve  banesës. 
Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës  Shkallës  Parë Lushnje për veprat 
penale “Dhunë  familje” dhe “Shkatërrimi i pronës” parashikuar nga Nenet 130/a e 
150  Kodit Penal. 
 
Gjithashtu, u arrestuan  flagrancë shtetasit: 
-A. K. 60 vjeç. 
-A. K. 31 vjeç,  dy atë e bir banues  lagjen “18 Tetori”, Lushnje.  
Arrestimi i tyre u  pasi  datën 05.03.2017, kanë ushtruar dhunë fizike e 
psikologjike ndaj njëri tjetrit.  
Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës  Shkallës  Parë Lushnje për 
veprën penale “Dhunë  familje” parashikuar nga Neni 130/a/ i Kodit Penal.