Nëse nuk ju zë gjumi gjatë natës, keni nivel të ulët magnezi!

Nëse nuk ju zë gjumi gjatë natës, keni nivel të ulët magnezi!Nëse keni vështirësi të bini në gjumë, kjo mund të ndodhë sepse keni nivel të ulët të magnezit në trupin tuaj.

Magnezi, i cili gjendet në spinaq, arra, avokado, fara dhe produkte të tjera, relakson nervat dhe muskujt, madje nxit gjumin e qetë. Përveç kësaj, magnezi ndihmon në parandalimin e dhimbjeve të këmbëve të cilat shpesh çojnë në zgjim gjatë natës.

Chickpeas, përbërësi kryesor i humusit, është i pasur me aminoacide dhe triptofan, të cilat janë shumë të rëndësishme për modulimin e gjumit.

Kivi gjithashtu përmban një element i cili ju ndihmon t’ju zërë gjumi më lehtë. Ai rrit kohëzgjatjen e gjumit dhe cilësinë e tij.

Hani më shumë:

Perimet me gjethe jeshile (p.sh. spinaqi dhe kale)
Fruta (fiq, avokado, banane dhe mjedra)
Arra dhe fara
Bishtajore (fasule të zeza, chickpeas dhe fasulja)
Perimet (bizele, brokoli, lakra, bishtaja, artichokes, asparag, lakra brukseli)
Ushqim deti (salmon, skumbri, ton)