Partia populiste gjermane, AfD: Ballkani Perëndimor jo në BE.Bota

Partia populiste gjermane, AfD: Ballkani Perëndimor jo në BE.

Pak ditë para zgjedhjeve të rëndësishme në Bavari, partia e djathtë gjermane, Alternativë për Gjermaninë i thotë jo anëtarësimit të…

Ndahet çmimi NOBEL për Ekonominë, kush janë dy fituesit.Bota

Ndahet çmimi NOBEL për Ekonominë, kush janë dy fituesit.

Çmimi Nobel në Ekonomi është fituar nga William F. Nordhaus dhe Paul M. Romer. Paul Romer u vlerësua për integrimin…

Derdhja e karburantit në Mesdhe, Franca dhe Italia nisin pastrimin e ujërave .Bota

Derdhja e karburantit në Mesdhe, Franca dhe Italia nisin pastrimin e ujërave .

Autoritetet detare franceze dhe italiane kanë nisur pastrimin e zonës pas derdhjes së karburantit që është përhapur 20 kilometra në…

5 vjeçarja me sindromën “Einstein” që prek vetëm 100 njerëz në botë.Bota

5 vjeçarja me sindromën “Einstein” që prek vetëm 100 njerëz në botë.

Kur Taylor McGowan ishte pesë muajshe, asaj filluan t’i dilnin flokë të verdhë, por aspak të butë si të bebeve.…

Një bebe në OKB, kryeministrja shkon në samit me vajzën.Bota

Një bebe në OKB, kryeministrja shkon në samit me vajzën.

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka hyrë në histori si udhëheqësja e parë botërore që merr pjesë në…

Raporti për terrorizmin, DASH nxjerr konkluzionet për Shqipërinë.Bota

Raporti për terrorizmin, DASH nxjerr konkluzionet për Shqipërinë.

Departamenti amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë për vitin 2017. Në raport thuhet se…

Ndryshimi i klimës: Studiuesit francezë ngrenë alarminBota

Ndryshimi i klimës: Studiuesit francezë ngrenë alarmin

Me një hap të pazakontë 700 studiues francezë i drejtojnë një apel bashkësisë botërore për kërcënimin e katastrofave nga ndryshimet…

Tjetër tragjedi në Itali.Bota

Tjetër tragjedi në Itali.

Katastrofa njëra pas tjetrës në Itali. Të paktën 10 ekskursionistë humbën jetën në grykën e Raganellos në Civita (Cosenza), në…

Simboli i shqiponjës ‘pushton’ JaponinëBota

Simboli i shqiponjës ‘pushton’ Japoninë

Një çift shqiptaro-japonez kanë kurorëzuar dashurinë e tyre me një dasëm në Tokio të Japonisë. Kështu, shqiptari Arbër Demo dhe…